Handicap

YEAR NAME & HOME BRK-YDG.
1920 W.A. Saul- Douglas 96-20 1976 Fred Norwood- Big Horn     99-23
1921 S.G. Mendenhal- Sheridan 98-20 1977 Bruce Stevens- Powell        98-27
1922 J.S. Murphy- Rock Springs 95-22 1978 Milan Young- Douglas        98-20
1923 J.H. Bradfield- Sheridan 94-20 1979 Paul Scott- Lander            96-26
1924 J.H. Bradfield- Sheridan 93-20 1980 James Mankin- Gillette     100-18
1925 J.S. Murphy- Rock Springs 97-24 1981 Phil Kiner- Cheyenne        99-27
1926 J.H. Bradfield- Sheridan 88-20 1982 Michael Stromer- Gillette   99-19
1927 R.W. Orr- Sheridan 94-19 1983 Richard Catterall- Sheridan 97-23
1928 C.L. Kerr- Sheridan 95-21 1984 Phil Kiner- Cheyenne        92-27
1929 J.F. Meyer- Laramie 98-22 1985 Don Nolde- Lander          99-27
1930 W. Sand- Buffalo 97-19 1986 Andrew Tillard- Douglas   98-20
1931 H.Hansen- Rawlins 97-21 1987 Phil Kiner- Cheyenne       98-27
1932 Carl Nelson- Green River 97-24 1988 Lowell Judd- Gillette        98-25
1933 Carl Nelson- Green River. 96-24 1989 Stephen Bennett Douglas 98-27
1934 Carl Nelson- Green River 98-23 1990 Gibson In Benham-Casper96-27
1935 J.K. Kunkle- Cheyenne 92-21 1991 Doran Hines- Newcastle   98-27
1936 W.A. Saul- Douglas 91-20 1992 Phil Kiner- Cheyenne       97-27
1937 H.E. Nickum- Casper 94-18 1993 Phil Kiner- Cheyenne       98-27
1938 Jack Blair- Cheyenne 93-19 1994 Phillip Reich — Cheyenne 100-21
1939 W.A.Hocker 95-22 1995 Phil Kiner- Cheyenne       98-27
1940 Adam Helzer- Gillette 98-23 1996 Bruce Reed-Douglas        95-27
1941 H.E. Nickum- Casper 93-22 1997 Bill Roady- Basin            96-21
1942 Jack Allen-Casper 93-21 1998 Phil Kiner- Cheyenne      98-27
1946 Harry Wilson- Cheyenne 93-19 1999 Phil Kiner- Cheyenne      99-27
1947 Bert Landon-Casper 98-17 2000 Daniel K. Smith- Laramie 100-22
1948 J.E. Winton- Casper 98-18 2001 Darrell Jones- Evanston   97-27
1949 Bert Landon- Casper 98-17 2002 John Spaulding- Casper   98-22
1950 C.A. Mankin- Gillette 96-18 2003 Cameron Chenoweth- Cody99-19
1951 C.A. Mankin- Gillette 97-20 2004 Mike Herman- Dayton     98-27
1952 Charles Haines- Cheyenne 100-25 2005 Mike Herman- Dayton     98-27
1953 Bill Hawkes-Casper 96-18 2006 Ed Smith,Jr.- Cheyenne   97-27
1954 Fritz Drube- Wheatland 97-19 2007 Phil Kiner- Cheyenne     100-27
1955 Ernest Russell- Slater 98-23 2008 Phil Kiner- Cheyenne       99-27
1956 Harold May- Casper 96-20 2009 David Banks-Riverton      99-27
1957 Jack Pierce- Cody 95-19 2010 Phil Kiner- Cheyenne       96-27
1958 Harold Witt- Casper 98-19 2011 Phil Kiner-Cheyenne      100-27
1959 William Wicks- Casper 96-20 2012 Edwin Smith Jr.              99-27
1960 Tex Randle- Jackson 97-19 2013 Jarred Glenn-Moorecroft 96-20.5
1961 Lee McCartney- Cheyenne 99-21 2014 Steve Gudahl-Wheatland 100-25
1962 Paul Morse- Cheyenne 98-21 2015 Jerry Reed – Sheridan        98-27
1963 Ken Peterson- Lander 95-21 2016 Bruce Hansen-Grn River   96-23.5
1964 Bill Childers- Cheyenne 99-20
1965 Zalin Gore- Casper 95-21
1966 Duane Evans- Casper 98-26

1967 Ray Loseke- Sheridan

1968 Robert Wilson – Sheridan

1969 Bob cocking – Casper

1970 William Brewer – Laramie

1971 Tom Rezanina – Casper

1972 Irvin Reed – Laramie

1973 Paddy Bard – Wyarno

1974 Phil Kiner – Cheyenne

1975 Carl Holland – Casper

94-25

78-24

96-22

98-23

96-21

99-23

95-25

97-23

98-22